4 مرحله برای ایجاد استراتژی رسانه‌های اجتماعی

مقدمه

استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی خلاصه ای از همه اقداماتی است که شما می خواهید و امیدوار هستید در رسانه های اجتماعی به آن دست پیدا کنید. این اقدامات شما را راهنمایی می کند و به شما این امکان را می دهد که بدانید موفق خواهید شد. هر مطلب، پاسخ، لایک ها و دیدگاهها در خدمت هدف شما هستند.هرچه استراتژی شما متمایز باشد ، اجرای آن مؤثرتر خواهد بود. استراتژی رامختصر نگه دارید. برنامه خود را چنان بلند و گسترده نکنید که اندازه گیری آن غیرقابل دستیابی یا غیرممکن باشد.در این مطلب و با استفاده از مطالب زیر، برنامه بازاریابی رسانه های اجتماعی خودتان را میتوانید ایجاد کنید.

تعیین اهداف رسانه های اجتماعی گامی اساسی در جهت ایجاد و بهبود ارزش کار رسانه های اجتماعی شما است. نوشتن اهداف خودتان و گزارش منظم در مورد پیشرفت کارها، احتمال دستیابی شما به طور قابل توجهی افزایش می دهد.اهداف به شما کمک می کند ترسیمی ازیک دوره بهبود و موفقیت بدست آورید . اهداف این امکان را می دهد که ببینید تلاش های شما چقدر موثر هستند ومقصود و مسیر را نمایان میسازد. ملاحظاتی را در اهداف مد نظر داشته باشید.

انجام ممیزی رسانه‌های اجتمایی

قبل از اینکه درباره اهداف رسانه های اجتماعی و جایگاهی‌آن، فکر کنید،به تصویر واضحی از جایگاه فعلی خود نیازدارید. این بدان معناست که شما باید یک ارزیابی در رسانه های اجتماعی انجام دهید.ارزیابی رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا تمام حساب ها (اکانت ها) و برنامه های رسانه های اجتماعی موجود خود را در یک مکان ثبت و جمع آوری کنید. همچنین بعنوان اساس ارزیابی ها می توانید درک کنید که سطح عملکرد فعلی خودتان کجا قرار دارد

چه چیزی برای شما اهمیت دارد

پس از پایان مرحله ارزیابی، اطلاعاتی را که جمع آوری کرده‌اید جستجو کنید. شما خواهید دید که کدام کانالهای اجتماعی عملکرد خوبی دارند، و کدام یک نیازمند تمرکز متفاوتی هستند.در مرحله بعد، باید ببینید که برای دستیابی به اهداف رسانه های اجتماعی چه چیزی برای شما واقعا اهمیت دارد. مطمئنا ، اندازه گیری معیارهای کمکی به شما نخواهد کرد. اما شما می توانید شاخص های ساده ای را به اهداف تجاری خود وصل کنید. شاید در برخی موارد افزایش تعداد لایک ها ارزش تجارت شما را بالا می برد . اما در سایر موارد نیازمند تفکر و انتخاب شاخص های دیگر هستیم.

چارچوب تعیین هدف خود را انتخاب کنید

هر کس می تواند یک هدف بلند از هیچ برای خودتان ترسیم کنید ، اما این به شما کمک نمی کند نتایج تجاری خود را بهبود ببخشید یا حتی پیشرفت را اندازه گیری کنید. برای اینکه اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی شما مفید واقع شود ، باید واقع بینانه و قابل ردیابی باشند. آنها همچنین باید با اهداف شفاف که به شما در پیشرفت کمک می کند ، آمیخته باشند. چارچوب‌های تعیین هدف به شما کمک می کنند تا در ایجاد کار اهداف مهم رسانه های اجتماعی که در درازمدت از تجارت شما پشتیبانی خواهد کرد ، استفاده کنید.

برای آنکه خود را از فضای رقابت جدا کنید و متمایز باشید داشتن استراتژی رسانه های اجتماعی بسیار حیاتی می باشد. در اینجا مراحلی که می توانید برای ایجاد برنامه نهایی بازاریابی رسانه های اجتماعی دنبال کنید وبه شما در دستیابی به اهداف تجاری کمک می کند ارائه شده است.

1- تعریف اهداف

اولین و مهمترین قدم برای ایجاد استراتژی رسانه های اجتماعی ، تعیین اهداف است. بدون هدف در نظر گرفتن ، تلاش برای دستیابی به آن دشوار خواهد بود. باید از طریق مدل SMART ( مشخص بودن، قابل اندازه گیری بودن، قابل دستیابی بودن واقعی بودن و زمانبندی شده) اهداف قابل دسترس را تعریف کنیم.برخی از این اهداف می توانند این گونه باشد:افزایش تعداد بازدید کننده ،افزایش سرنخ های تجاری که منجر به روی آوردن مخاطبان به ما می شود ،افزایش درآمد ،افزایش ترافیک وب سایت

2- تعریف مخاطبان هدف

قبل از شروع کمپین های بازاریابی در رسانه های اجتماعی ، بسیار حیاتی است که اطلاعاتی از مخاطبان هدف خود داشته باشیم.اگر نمی دانید مشتری هدف شما کیست ، نمی دانید برای چه کسی تبلیغ کنید. مخاطبان مورد نظر خود را بر اساس متغیر های جمعیت شناختی ، موقعیت مکانی و علایق آنها بخش بندی کنید.

تلاش کنید خواسته ها و تمایلات مشتریان را دریابید. بعد می توانید کمپین های بازاریابی را با هدف اینکه چگونه محصول شما می تواند مشکلات مشتریان را برطرف کند برگزار کنید.همچنین باید بدانید که به طور مرتب چه نوع محتوایی استفاده می کنند. این به شما کمک می کند تا مطالب خود را به شیوه ای بهتر برنامه ریزی کنید.

3- انتخاب بستر رسانه های اجتماعی

هنگامی که مخاطبان خود را تعریف کردید ، باید بدانید آنها از کدام پلت فرم رسانه اجتماعی استفاده می کنند.برای این کار، باید تعیین کنید مخاطبان هدف شما‌از کدام بستر رسانه اجتماعی بیشترین استفاده را می کنند. اولین و دومین بستر رسانه های اجتماعی را پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که حضور خود را در آن ها توسعه می دهید .حتماً از مطالب خود استفاده کنید تا به طور طبیعی متناسب با خواسته آنها ( مخاطبان ) باشد.

4- ارزیابی عملکرد کنید

هنگامی که در رسانه های اجتماعی به طور مرتب ارسال مطالب را شروع کرده اید ، باید تحلیل عملکرد را شروع کنید. ببینید چه نوع محتوایی برای مخاطبان ارزشمند و کدام یک برای آنها درگیری ایجاد نمی کند.

با توجه به انواع مختلف محتوا و با در نظر گرفتن پرسونا، از آنها استفاده کنید. همچنین باید زمانی را انتخاب کنید که مخاطبان شما در رسانه های اجتماعی فعال باشد تا بتوانید مطالب و محتوای خود را برای آن زمان مشخص کنید.در پایان، شما باید عملکرد خود را در برابر عملکرد رقبای خود نیز تحلیل کنید. بر مبنای شاخص های تعداد فالوورها ، تعامل (engagement) ، تعداد افرادی که محتوا را دیده اند (reach) و غیره آنها را مقایسه کنید.

چارچوب مدل هدف SMART

iranmarketingmag

چارچوب هدف S.M.A.R.T همه چیز در مورد ایجاد اهداف مرتبط و قابل دستیابی است که به پشتیبانی از اهداف کلی تجاری شما کمک می کند. این مدل مخفف عبارات:

Specific معین و مشخص بودن هدف: هدف باید واضح باشد. آیا “افزایش تعامل” به این معنی است که شما 100 نفر یا 1000 نفر دنبال کننده جدید می خواهید؟ اهداف رسانه های اجتماعی مشخص و معین به شما کمک می کند تا پیشرفت و سنجش موفقیت را دنبال کنید.

Measurable قابل اندازه گیری: هر هدف به نوعی متریک ( معیار اندازه گیری ) نیاز دارد. “بهبود خدمات به مشتری” یک مفهوم وسیعی است، اما این هدف نیست مگر اینکه شما راهی برای سنجش و بهبود این شاخص داشته باشید.

Attainable قابل دستیابی: اهداف رسانه های اجتماعی شما باید کاملاً در دسترس باشد

Relevant مرتبط: این قطعه ای است که تنظیم هدف شما را به اهداف تجاری بزرگتر پیوند می دهد. به عنوان مثال ، اگر هدف شما شامل افزایش لایک در فیس بوک است ، اطمینان حاصل کنید که این اقدام شما چگونه تبدیل  مزیت تجاری شما می شود .

Timely به موقع: تعیین مدت مقرر در امور همه را افراد را منظم و پاسخگو می کند. شامل چهارچوب زمانی از اهداف اجرا شده تا بدانید که چه موقع باید فرایند موفقیت خود را بررسی کنید همچنین ممکن است بخواهید برخی از نقاط عطف را در برنامه برای ادامه کار افزایش دهید .ایده این است که اهداف مؤثر همه این خصوصیات را در خود گنجانده است.به این مثال توجه کنید

آدیداس هدفهای مختلفی را برای ایجاد فعالیتهای با ثبات در تجارت  خود براساس مجموعه ای از شش اولویت تعیین کرده است.

اهداف آب آنها را بطور خاص بررسی کنیم. برنامه پایداری آنها با یک بیانیه ارزش شروع می شود:

ما برای آب ارزش قائل هستیم. آب برای زندگی ضروری است. این همچنین یک منبع کلیدی برای صنعت ما است. “

در اینجا مجموعه اهداف مرتبط وجود دارد:  تا سال 2020 ، ما به این نتیجه خواهیم رسید.

20٪ صرفه جویی در مصرف آب در تأمین کنندگان استراتژیک ما

صرفه جویی 50٪ آب در تأمین کنندگان مواد پوشاک ما

35٪ صرفه جویی در مصرف آب به ازای هر کارمند در شعب خودمان

در اینجا چگونگی هماهنگی اهداف با S.M.A.R.T. چارچوب:

مشخص: آنها صرفه جویی در مصرف آب را به تنهایی نمی خواهند ، بلکه درصد خاصی از صرفه جویی در مصرف آب را در زمینه های مختلف می خواهند.

قابل اندازه گیری: یک پایه و درصد مشخص برای بهبود مشخص میشود این کار به معنای اینست که آدیداس می تواند پیشرفت آنها را سال به سال اندازه بگیرد. خود برنامه  پایداری به اهداف ملموس و قابل اندازه گیری اشاره دارد.

قابل دستیابی: قضاوت این امر از بیرون ازاین موضوع  دشوار است ، اما برنامه پایداری آدیداس نشان می دهد که اهداف خود را واسنجی  کرده اند تا چالش برانگیز و در عین حال در دسترس باشند: این کار آماده سازی ، تنظیم سرعت مناسب و داشتن انگیزه و استقامت میخواهد

مرتبط: اهداف انتخاب شده تأثیر مستقیمی بر دنیای ورزشی که در آن فعالیت می کنیم دارند.

به موقع: اهداف دارای مهلت مشخصی هستند2020

چارچوب هدف OKR

OKR مخفف اهداف و نتایج کلیدی است. این بهترین عنوان به عنوان چارچوب تنظیم هدف مطلوب Google است.

برخلاف مدل اهداف  S.M.A.R.T. ، اهداف OKR  100درصد قابل دستیابی نیستند. این اهداف بسیار بلندپروازانه است و رسیدن به موفقیت 60 یا 70 درصدی پیروزی محسوب می شود.همانطور که Google توضیح داده شده است ، می توانید با پرسیدن دو سؤال شروع به توسعه اهداف OKR کنید.

کجا می خواهیم برویم؟

این سؤال به عنصر تعیین هدف پوشش داده شده ، توسط عامل “مربوط بودن مدل ” S.M.A.R.T. می پردازد. اهداف چه چیزی را می خواهید به دست بیاورید و چه تأثیری در تجارت شما دارد؟ اینها اهداف شما هستند

چگونه می توانیم سرعت خود را ردیابی کنیم که آیا به هدف می رسیم؟

این شامل جنبه های “خاص” ، “قابل اندازه گیری” و “به موقع”مدل هدفگذاری S.M.A.R.T. میشود . اهداف نتایج مشخصی که نشان دهنده پیشرفت یا موفقیت است چیست؟ چه چیزی را پیگیری و اندازه گیری خواهید کرد؟ برای هر هدف باید تقریبا سه نتیجه کلیدی داشته باشید.

به یاد داشته باشید: عنصر “قابل دستیابی” S.M.A.R.T. اهداف با چارچوب OKR مطابقت ندارند. به طور کلی ، OKR به عنوان اهداف کششی شناخته می شوند، بنابراین دستیابی به 100 درصد در این مدل  هدف محسوب نمی شود.

مثالی از “اندازه گیری آنچه اهمیت دارد” توسط جان دوئر ، یک سرمایه گذار اهل ریسک  که با برخی از شرکت های برتر جهان همکاری کرده است و یک مدافع قوی از OKR است، آورده شده است.

از سال 2012 ، یوتیوب هدف دستیابی به یک میلیارد ساعت تماشای روزانه را داشت. آنها از OKR ها برای کمک به رسیدن به آنجا استفاده کردند. در اینجا اهداف یوتیوپ ارائه شده است.

هدف: درطول سال 2016 رسیدن به یک میلیارد ساعت ساعت در روز ، با رشد فزاینده توسط:

نتایج کلیدی:

تیم جستجو + اپلیکشن (+ XX٪) ، تماشا در تلویزیون (+ XX٪)

تعامل و زمان تماشای بازی بچه ها را رشد دهید (ساعت تماشای X در روز)

تجربه واقعیت مجازی  YouTube را راه اندازی کنید و کاتالوگ واقعیت مجازی را از ویدیوهای X تا Y رشد دهید. ”

آقای دوئر  تعداد مشخصی را که YouTube استفاده کرده است را بدلیل محرمانگی اطلاعات نشان نمی دهد اما ایده کلی را ارئه داد .

چگونه YouTube در مورد تحقق این هدف عمل کرد؟ در حالی که آنها در ابتدا هدف خود را برای پایان سال 2016 داشتند ، آنها در ماه فوریه 2017 ، فقط دو ماه دیر تر ، یک میلیارد ساعت بازدید در روز اعلام کردند. از آنجایی که OKR ها کششی هستند ، این یک موفقیت است.

10 نوع از اهداف رسانه های اجتماعی

در حالی که مراحل خود را در مراحل تعیین هدف بالا انجام می دهید ، باید با استراتژی و اهداف رسانه های اجتماعی خود در مورد آنچه می خواهید به دست آورید فکر کنید.

اینها 10 نوع متداول از اهداف رسانه های اجتماعی است که در جدیدترین سنجه رسانه های اجتماعی Hootsuite مشخص شده است:

البته بخاطر داشته باشید که اینها مقوله های هدف کلی هستند ، نه خود هدف. برای توسعه این مفاهیم در اهداف خاص برای شرکت خود ، باید از یکی از چارچوب های تعیین هدف استفاده کنید.برای هر نوع هدف ، معیارهای مربوط به هدف خود را انتخاب کنید. سپس ، در یک بازه زمانی مشخص ، درصد بهبود را هدف بگیرید.

    1- آگاهی از برند را بسازید

آگاهی از نشان تجاری ( برند)  مشخص می کند که چند نفر در زمینه اجتماعی از وجود شما اطلاع دارند و می دانند چه نوع محصولات و خدمات ارائه می دهید.

معیارهای کلیدی مربوط به آگاهی از برند شامل موارد زیر است:

برند منشن  Brand mention (برچسب گذاری شده یا غیر) ،اشتراک گذاری ،پست های یونیک و مجزا ،بازدید

نرخ ویروسی: نشان دهنده ی تعداد کاربران جدیدی است که توسط کاربر فعلی ( عضو موجود ) آورده می شود

نرخ تشدید : نرخ تشدید (Amplification Rate) عبارت است از تعداد فالوئرهایی که پست شما در اکانت خودشان بازنشر می‌کنند

     2- شهرت برند را مدیریت کنید

اعتبار برند می تواند به معنای چیزهای مختلفی برای شرکت های مختلف باشد. برای سازمان های B2C ، ممکن است همه چیز در مورد محبوبیت و رضایت مشتری شما باشد.معیارهای کلیدی مربوط به شهرت برند عبارتند از:

نمره رضایت مشتری ،نرخ تشویق ،نرخ تشدید ،تمایلات اجتماعی، سهم صدای اجتماعی SOV ،نمره خالص پروموتر، نرخ تشویق

         3- ایجاد و مدیریت یک فضای درگیرانه

ایجاد یک جامعه درگیر به این معنی است که شما مخاطبی آماده دارید که می خواهد در مورد آخرین تحولات در شرکت شما بشنود. این یک دارایی بزرگ هنگام راه‌اندازی یک محصول جدید و اطمینان از فروش مداوم در بازار است.معیارهای اصلی مرتبط با جامعه درگیر عبارتند از:

نرخ رشد مخاطب ،نرخ درگیری مخاطب ،میزان تقویت ،نرخ تشویق ،نرخ کلیک ،نرخ پرش ،نرخ تبدیل ،نمره خالص پروموتر ،نمره تبدیل نظرات

      4-افزایش تبدیل / فروش ( تبدیل مشتریان از افرادی که به سایت مراجعه می کنند به افرادی که خرید می کنند )

این یک هدف عالی رسانه های اجتماعی برای بازاریاب ها است زیرا مستقیماً به خط اصلی تجارت مربوط می شود. هنگامی که تلاش های رسانه های اجتماعی فروش محور می شود، به راحتی می توانید ارزش کار خود را نشان دهید.

به یاد داشته باشید که نرخ تبدیل با خرید یکسان نیست. ممکن است یک تبدیل برای عضویت در یک خبرنامه رایگان یا بارگیری یک لیست رایگان انجام شود. اما هر مبدل دارای ارزش واقعی و قابل اندازه گیری برای شرکت است. معیارهای کلیدی مربوط به نرخ تبدیل و فروش شامل موارد زیر است:

نرخ تبدیل ،نرخ کلیک ،نرخ پرش ،نرخ تبدیل رسانه های اجتماعی

اگر از تبلیغات شبکه های  اجتماعی استفاده می کنید ، می توانید بر نتایج کلیدی مرتبط با:

هزینه برای هر کلیک CPC و CPM تعداد نمایش‌های ثبت شده یک تبلیغ

      5- به دست آوردن بینش مشتری / بازار

رسانه های اجتماعی ابزاری قدرتمند برای تحقیقات بازار است ،

به جای ردیابی معیارهای کلیدی در رسانه های اجتماعی ، برای این هدف می توانید از نقاط عطف داخلی ، مانند ساختن (یا به روزرسانی) پرسونای خریداران.

برای جمع آوری بخش عظیمی از اطلاعات مشتری نرخ تبدیل یک معیار مهم برای اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی به  حساب می آید.

     6- شناسایی و پرورش سرنخ های تجاری ( leads)

غیر عادی است اولین باری که یک مشتری بالقوه به صورت آنلاین با محصول شما روبرو شود و شمافروش داشته باشید. آوردن سرنخ تجاری راهی مهم برای استفاده از رسانه های اجتماعی برای پر کردن قیف فروش و تولید ارزش برای برند شما است.

      7-  ارائه خدمات / پشتیبانی مشتری

کانال های اجتماعی یک بستر مهم و فزاینده برای خدمات و پشتیبانی مشتری است. در واقع ، پیام رسانی اجتماعی اکنون مطلوب ترین کانال خدمات مشتری در ایالات متحده است. نمره رضایت مشتری شاخص مهمی برای پیگیری اهداف رسانه های اجتماعی مرتبط با خدمات مشتری است. به احتمال زیاد شما می خواهید معیارهای داخلی مانند تعداد درخواست های خدماتی را که برای هر یک از سرویس های مشتری در نظر گرفته شده است ، دنبال کنید.

     8-  جذب متقاضیان (استخدام)

به خدمت درآوردن در متقاضیان موفق شکل دیگری از تبدیل است. بنابراین ، معیارهای تبدیل در هنگام ردیابی اهداف رسانه های اجتماعی استخدامی مهم هستند. همچنین ممکن است ردیابی فالورها و درگیری آنها  در لینکدین مفید باشد.

اما به جای تعداد جذب، شما همچنین می خواهید اطمینان حاصل کنید که نیرو های با کیفیتی را انتخاب می کنید که مناسب انواع نقش های لازم برای پر کردن هستند. با تیم منابع انسانی خود کار کنید تا تصویری واضح از نیازهای آنها داشته باشید و معیارهایی را برای ارزیابی اهداف رسانه های اجتماعی مربوط به استخدام تعیین کنید.

    9- بحران ها را شناسایی کرده و ارتباطات را مدیریت کنید

پاسخ رسانه های اجتماعی شما به یک بحران می تواند اعتبار برند را تقویت کند و یا اعتبار برند شما را از بین برود ، بنابراین این هدف با هدف شماره 2 بسیار نزدیک است.

اقدامات و نتایج کلیدی خود را با مراحل داخلی مشخص مانند توسعه سیاست رسانه های اجتماعی ، امنیت حساب های رسانه های اجتماعی خود و برنامه های ارتباطی جهت عبور از بحران ها  ، گره بزنید

    10-  بهبود ارتباطات داخلی

کانال های اجتماعی  کانال مهمی برای ایجاد و برقراری ارتباط با تیم های داخلی شما است. شما می توانید از همان نوع شاخص (متریک) مورد استفاده برای ارتباطات خارجی در اینجا استفاده کنید:

نرخ درگیری ،میزان تقویت فنرخ کلیک ،نرخ پرش

از Hootsuite برای دستیابی به اهداف رسانه های اجتماعی خود در همه سیستم عامل ها استفاده کنید. از یک داشبورد می توانید به راحتی برنامه ها را برنامه ریزی و منتشر کنید ، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید ، مکالمات پیرامون نام تجاری خود را کنترل کنید و عملکرد را با آنالیز در زمان واقعی اندازه بگیرید.

به ما ایمیل بفرستید