متغییرهای جمعیت شناختی درعصراطلاعات

اطلاعات جمعیت شناختی بخش کلیدی از استراتژی بازاریابی مشاغل است. اطلاعات جمعیتی کمک می کند تا با توجه به ویژگی ها ، خواسته ها و نیازهای اصلی ، تک تک مخاطبان را شناسایی کند.اطلاعات جمعیتی توضیح می دهد که مخاطبان شما را چه کسانی تشکیل می دهد تا مشتریان را بر اساس متغییر های فردی تقسیم بندی کنید. امروزه و در عصر اطلاعات چگونه می توان متغییر های جمعیت شناختی را شناسایی کرد و از آن بهره برد. این اقدام گام اول در تعریف استراتژی می باشد.

دراین متن متغییرهای جمعیت شناختی عصر اطلاعات را بررسی مینمائیم.

demographic

demographic

از اطلاعات جمعیت شناختی برای تأثیرگذاری بیشتر تلاشهای بازاریابی ،  اجرای یک کمپین بازاریابی موفق و برای اصلاح بودجه بازاریابی و تصمیم گیری هدفمندتر در زمینه سرمایه گذاری استفاده می شود.

اگرچه نمونه های بسیاری از جمعیت شناسی وجود دارد ، اما پنج بخش اصلی برای هدف گذاری جمعیتی وجود دارد: گروه سنی ، جنس ، سطح درآمد ، تحصیلات و شغل. برای مشاغل، داده ها و متغیرهای دموگرافیک (داده های فرموگرافی firmographic) شامل موارد:اندازه شرکت، صنعت، محصولات یا خدمات ارائه شده باشد.

اگرچه در مورد استراتژی بازاریابی شما ، همه عوامل مهم جمعیتی شایستگی هایی دارند، اما یک استراتژی تقسیم بندی جمعیتی که پنج بخش اصلی را در اولویت قرار می دهد ،میتوانند اثر گذار باشد، زیرا این اطلاعات به طور جدی رفتار، علایق و نیازهای مصرف کننده را آگاه می کند.

تقسیم بندی روان شناختی

در حالی که بازاریابی جمعیتی مبتنی بر کیفیت های عینی است ،استراتژی تقسیم بندی روانشناختی به متغییرهای ذهنی متکی است. این صفات ممکن است شامل شخصیت،ارزش ها،علایق،سبک زندگی،باورها،اولویت ها،انگیزه ها و نگرش ها باشد.

تقسیم بندی جغرافیایی

موقعیت مکانی می تواند بخشی از یک استراتژی بازاریابی جمعیتی باشد ، اما در تقسیم بندی جغرافیایی ، لوکیشن تمام تمرکز است. از یک استراتژی تقسیم بندی جغرافیایی برای تقسیم مشتری خود بر اساس کشور ، شهر ، کدپستی ، آب و هوا ، محیط شهری یا روستایی یا مجاورت با یک مکان خاص استفاده کنید.برای مثال یک نمونه از تقسیم بازار جغرافیایی می تواند یک شرکت اسکوتر برقی را نام برد که محصولات خود را به سمت افرادی که در شهرهای شلوغ زندگی می کنند ، هدف قرار دهد.

تقسیم بندی رفتاری

یک استراتژی تقسیم رفتاری بر رفتار مصرف کننده متمرکز است. این امر نیاز به تحقیقات بازاریابی در مورد عادات خرید مصرف کننده ، رفتار هزینه و تعاملات تجاری دارد. هر شرکتی مشتریانی را که محصولات مشابهی را از آن شرکت یا رقبا خریداری کرده اند هدف قرار دهد ، از تقسیم رفتاری به عنوان تقسیم بندی بازاریابی استفاده می کند.

تقسیم بندی فیرموگرافی( شرکت شناسی)

در حالی که تقسیم بندی دموگرافیک برای افراد اعمال می شود ، تقسیم بندی شرکت شناسی (فیرموگرافی)  برای مشاغل اعمال می شود. تقسیم بندی فیرموگرافی شامل تقسیم شرکت های هدف بر اساس عواملی مانند صنعت ، مکان ، اندازه و درآمد است. به عنوان مثال ، شرکت های تامین و تحویل آب خوراکی از تقسیم بندی  شرکت شناسی (فیرموگرافی)  برای بازاریابی خود به مشاغل کوچکتر استفاده کند که ممکن است به آب آشامیدنی نیاز داشته باشند.

تقسیم بندی بازار

استراتژی های بازاریابی غالباً تقسیم بازار را شامل می شوند ، زیرا این رویکرد به طور دقیق ترکیب مخاطبان را شرح می دهد. تقسیم بازار می تواند به ویژه برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی مفید باشد ، زیرا محدود کردن مخاطبان در یک کمپین رسانه های اجتماعی می تواند نرخ تعامل را افزایش دهد در حالی که هزینه های بازاریابی را پایین می آورد. تقسیم بازار همچنین با تحقیقات بازار همپوشانی دارد. همانطور که مخاطبان خود را محدود می کنید ، طبیعتاً رفتارها ، علایق و نیازهای این مشتریان را شناسایی می کنید.

رویکردهای زیادی برای تقسیم بندی جمعیتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا تلاش های بازاریابی خود را برای افرادی که به احتمال زیاد محصولات و خدمات شما را می خواهند یا به آن نیاز دارند،معطوف کنید.

متغییر جمعیت شناختی عصر اطلاعات چیست؟

حساب های مشتری یا سفارشات مشتریان

اگر مشتری در کسب و کار شما حساب کاربری ایجاد کرده یا سفارشی را برای ارسال به خانه خود ثبت کرده است ، در حال حاضر یکی از مهمترین متغیرهای جمعیتی وی را می شناسید: مکان آنها. این حساب ها اغلب می توانند حتی اطلاعات دموگرافیک بیشتری به شما بدهند. به عنوان مثال ، اگر شما یک شرکت فروش پوشاک دارید که مشتریان برای آن حساب آنلاین ثبت می کنند و موارد دلخواه را در حساب خود ذخیره می کنید ، ممکن است حداقل بتوانید جنسیت یا سن مشتری خود را حدس بزنید.

کوکی های مرورگرها

در سال های اخیر ، کوکی های مرورگر در میان جامعه امنیت آنلاین بحث برانگیز شده اند. شما احتمالاً مجبور شده اید که با شرایط موجود در یک اعلان در یک وب سایت که به شما اطلاع می دهد “کوکی ها در حال جمع آوری هستند “موافقت کنید. این به این دلیل است که کوکی ها اطلاعات شخصی شما را جمع آوری و ذخیره می کنند ، و این باعث می شود منابع بسیار خوبی برای اطلاعات دموگرافیک باشند. اگر ابزاری کوکی ها را در وب سایت خود نصب کنید ، ممکن است بتوانید به راحتی به اطلاعات جمعیتی دسترسی پیدا کنید.

اپلیکیشن ها و پلت فرم های آنلاین

شما می توانید از خدمات بازاریابی جمعیتی شخص ثالث برای جمع آوری اطلاعات جمعیت شناختی مخاطبان هدف خود از برنامه های دیجیتال و سیستم عامل های آنلاین استفاده کنید. داده های جمع آوری شده از طریق این سرویس ها می توانند تصویری دقیق از جمعیتی را که تلاش های بازاریابی شما باید هدف قرار دهد ، ترسیم کنند.

همچنین می توانید به دو روش سنتی مراجعه کنید:

1- پرونده های عمومی

بیشتر کشورهای پیشرفته ، از جمله ایالات متحده ، به طور منظم اطلاعات جمعیتی را جمع آوری می کنند. می توانید از طریق سوابق عمومی ، مانند داده های سرشماری ایالات متحده ، به این داده ها دسترسی پیدا کنید

2- نظرسنجی های خصوصی

اگر شرکت شما به هر دلیلی نیاز به ارسال نظرسنجی دارد ، می توانید سوالاتی راجع به سن،جنس، درآمد و سایر مشخصات جمعیتی پاسخ دهندگان را نیز درج کنید. ممکن است بخواهید این سوالات را برای پایان نظرسنجی خود ذخیره کنید، تا پاسخ دهندگان را برای تکمیل نظرسنجی ترغیب کنید و در ارائه اطلاعات حساس بالقوه احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

سهولت به دست آوردن اطلاعات جمعیتی عاملی مهم در محبوبیت برنامه بازاریابی و تقسیم بندی جمعیت شناختی است. قبل از تبدیل داده های خود به فعالیت های بازاریابی و تحقق نتیجه، مطمئن شوید که برنامه ای منسجم در دست اجرا دارید.

اطلاعات جمعیت شناختی مخاطبان خود را از حساب مشتری، نظرسنجی خصوصی و حتی سوابق عمومی تهیه کنید تا درک بهتری از مخاطبان و نحوه دسترسی به این مشتریان داشته باشید.

متغییر جمعیت شناختی عصر اطلاعات ما را از روشهای سنتی جمع آوری اطلاعات مخاطبان جدا می کند و دریچه جدیدی را ایجاد می نماید.

منبع : businessnewsdaily|نویسنده : 2020 | Max Freedman |مترجم و نویسنده :سعید خیرآبادی | iranmarketingmag